BH Telecom
Jedanaestogodišnji dječak F.M. (2006.) iz Banje Luke, koji je sinoć povrijeđen prilikom aktiviranja petarde, zadobio je teške povrede lijevog oka. Hospitalizovan je u Klinici za očne bolesti Univerzitetsko kliničkog centra (UKC) RS u Banjoj Luci, a odmah po prijemu povreda je hirurški zbrinuta. Po riječima dr. Emire Ignjatić, zamjenice načelnika Klinike za očne bolesti i glavnog dežurnog na Hirurugiji danas dr. Miroslava Regode, dječak je zadobio i lakše povrede prstiju šake koje su inicijalno zbrinute i ne zahtijevaju hiruršku intervenciju. -Sva neophodna dijagnostika je provedena. Zdravstveno stanje pacijenta je stabilno, te on ostaje na daljem liječenju i praćenju u Klinici za očne bolesti. Sve dalje prognoze u vezi s očuvanjem funkcije vida na povrijeđenom oku pacijenta su krajnje preuranjene i neizvjesne - navode iz UKC RS. Iz banjalučke policije je potvrđeno da je dječak povrede zadobijene u ulici Ive Andrića, dok se više maloljetnika igralo petardama te je jedan od njih stavio petardu u staklenu bocu i usljed aktiviranja i detonacije komad stakla je pogodio jedanaestogodišnjaka u predjelu glave, nanijevši mu povrede. Policija će preduzeti sve potrebne mjere i radnje na utvrđivanju svih činjenica zaprimljene prijave i odgovornosti roditelja zbog propuštanja obavezne brige o maloljetnicima.  Iz Policijske uprave Banja Luka podsjećaju da je Zakonom o prometu eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti propisano da se pirotehnički proizvodi za zabavu 2. razreda mogu prodavati u maloprodaji samo osobama starijim od 18 godina i to od 15. novembra tekuće do 30. januara naredne godine. Zakonom su predviđene i novčane kazna od 300 do 3000 KM zbog nepridržavanja spomenutih odrebi. Apeluju na građane da svojim ponašanjem spriječe moguće posljedice koje mogu nastati usljed nestručnog rukovanja pirotehnikom i nezakonitom upotrebom vatrenog oružja. Posebnu pažnju skreću roditeljima da djecu upoznaju s mogućim posljedicama nestručne upotrebe pirotehnike, tj. da petarde nisu igračke i da ne postoji bezopasna pirotehnika i da su oni odgovorni za brigu o maloljetnicima, jer su u suprotnom zakonom predviđene sankcije. FENA
BiH

Dječaku iz Banje Luke usljed eksplozije petarde ugrožen vid

Jedanaestogodišnji dječak F.M. (2006.) iz Banje Luke, koji je sinoć povrijeđen prilikom aktiviranja petarde, zadobio je teške povrede lijevog oka.

Hospitalizovan je u Klinici za očne bolesti Univerzitetsko kliničkog centra (UKC) RS u Banjoj Luci, a odmah po prijemu povreda je hirurški zbrinuta.

Po riječima dr. Emire Ignjatić, zamjenice načelnika Klinike za očne bolesti i glavnog dežurnog na Hirurugiji danas dr. Miroslava Regode, dječak je zadobio i lakše povrede prstiju šake koje su inicijalno zbrinute i ne zahtijevaju hiruršku intervenciju.

-Sva neophodna dijagnostika je provedena. Zdravstveno stanje pacijenta je stabilno, te on ostaje na daljem liječenju i praćenju u Klinici za očne bolesti. Sve dalje prognoze u vezi s očuvanjem funkcije vida na povrijeđenom oku pacijenta su krajnje preuranjene i neizvjesne – navode iz UKC RS.

Iz banjalučke policije je potvrđeno da je dječak povrede zadobijene u ulici Ive Andrića, dok se više maloljetnika igralo petardama te je jedan od njih stavio petardu u staklenu bocu i usljed aktiviranja i detonacije komad stakla je pogodio jedanaestogodišnjaka u predjelu glave, nanijevši mu povrede.

Policija će preduzeti sve potrebne mjere i radnje na utvrđivanju svih činjenica zaprimljene prijave i odgovornosti roditelja zbog propuštanja obavezne brige o maloljetnicima.

Iz Policijske uprave Banja Luka podsjećaju da je Zakonom o prometu eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti propisano da se pirotehnički proizvodi za zabavu 2. razreda mogu prodavati u maloprodaji samo osobama starijim od 18 godina i to od 15. novembra tekuće do 30. januara naredne godine.

Zakonom su predviđene i novčane kazna od 300 do 3000 KM zbog nepridržavanja spomenutih odrebi.

Apeluju na građane da svojim ponašanjem spriječe moguće posljedice koje mogu nastati usljed nestručnog rukovanja pirotehnikom i nezakonitom upotrebom vatrenog oružja.

Posebnu pažnju skreću roditeljima da djecu upoznaju s mogućim posljedicama nestručne upotrebe pirotehnike, tj. da petarde nisu igračke i da ne postoji bezopasna pirotehnika i da su oni odgovorni za brigu o maloljetnicima, jer su u suprotnom zakonom predviđene sankcije.

FENA